Kammerat Adam

DR trækker i land under radaren #fjernsyn #kæphest

🕢︎ - 2026-02-03 - 🟊 1 - ♺ 1
Skærmbillede fra dr.dk der viser en knap med teksten AFSPIL

For cirka halvandet år siden indførte Danmarks Radio obligatorisk login når man ville se et tv-program på nettet, uanset om man befandt sig i Danmark og havde betalt skat (altså havde betalt for DR).

Det skabte et [lille] ramaskrig, men DR insisterede på at det gav en bedre brugeroplevelse, uden at være i stand til at gøre rede for hvori denne forbedring bestod.

Forskellige måder at omgå problemet blev sat i værk, f.eks. delte nogle et login med alle interesserede...

For nylig lagde jeg mærke til at der ikke længere står "LOG IND FOR AT AFSPILLE" i den røde knap på programmerne, nu står der "AFSPIL". Jeg synes ikke jeg har hørt noget om denne ændring i medierne, men velkommen, det er den.

Opdatering: Det viste sig at være en eller anden cookie i min browser der snød dr.dk - selvom der var en "LOG IND"-knap var jeg åbenbart på en eller anden måde logget ind. I en anden browser fik jeg "LOG IND FOR AT AFSPILLE" og efter at have slettet cookies i den første får jeg også det.

Så: falsk alarm, DR har ikke forbedret noget eller trukket i land.

Kommentér

Hvordan, meget detaljeret…

For at undgå kommentar-spam er der mange websites der kræver at man udfylder en CAPTCHA, eller logger ind med en konto hos et firma som Facebook, Google eller endda Microsoft GitHub.

Jeg har valgt en mere gammeldags måde at undgå spam på.

For at tilføje en kommentar, skal du:

  • Konfigurere en newsreader¹ til at forbinde til serveren kammeratadam.dk på port 1119 med nntps (nntp over TLS).
  • Åbne newsgroup'en med navnet lantern.kammeratadam og sende et svar til artiklen.

¹ Som for eksempel Thunderbird, Pan, slrn, tin eller Gnus (indbygget i Emacs).

Eller du kan udfylde denne formular:

+=