Login på dr.dk #fjernsyn #kæphest
Tilsyneladende er det nu obligatorisk at oprette en konto og logge ind på dr.dk for at kunne se de programmer alle i Danmark betaler over skatten.
DR har en side med overskriften "DRTV Login: Hvorfor skal jeg logge ind på DRTV?" - desværre svarer den overhovedet ikke på spørgsmålet stillet i overskriften.
Det er en oplistning af alle de fordele DR mener der er ved at logge ind, men ingen forklaring på hvorfor man skal logge ind.
Jeg kan godt forstå at man skal logge ind hvis man vil se programmer på dr.dk uden for landets grænser, så DR kan sikre sig at det kun er folk der betaler der ser med. Men jeg befinder mig inden for cykelafstand fra DR-byen, så hvorfor?
Hvis accept af kontobetingelserne og login er obligatorisk, så må det vel også være sådan at hvis man ikke accepterer betingelserne og dermed ikke kan logge ind og se DRs programmer, så skal man ikke betale. Det kan da ikke passe at man skal betale for noget man ikke kan bruge?
Jeg forstår det ikke.
Kommentér
Hvordan, meget detaljeret…
For at undgå kommentar-spam er der mange websites der kræver at man udfylder en CAPTCHA, eller logger ind med en konto hos et firma som
Twitter,Facebook, Google eller endda Microsoft GitHub.Jeg har valgt en mere gammeldags måde at undgå spam på.
For at tilføje en kommentar, skal du:
kammeratadam.dk
på port1119
med nntps (nntp over TLS).lantern.kammeratadam
og sende et svar til artiklen.¹ Som for eksempel Thunderbird, Pan, slrn, tin eller Gnus (indbygget i Emacs).
Eller du kan udfylde denne formular: